Hakkında

Mehmet Onur Tayşu, 27 Nisan 1980 tarihinde istatistikçi bir anne ve inşaat mühendisi bir babanın oğlu olarak Antalya’da doğdu.

İlköğrenimini TED (Türk Eğitim Derneği) Ankara Koleji’nde (1987-1992), orta ve lise öğrenimini Fransızca eğitim veren Ankara Anadolu Lisesi’nde (1992-1998) ve daha sonra lisans öğrenimini Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde İşletme bölümünde (1998-2003) tamamladı.

Lisans eğitimi sonrası, İMKB bünyesinde faaliyet gösteren Nurol Menkul Kıymetler Şirketi’nde çalıştı. Ardından Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde ATAUM’un (Avrupa Topluluğu Araştırma ve Uygulama Merkezi) düzenlediği Avrupa Birliği uzmanlık eğitimi programına seçildi ve katıldı.

Daha sonra, Amerika Birleşik Devletleri’nin Massachusetts eyaletinde Clark Üniversitesi’nde küresel yönetim ve uluslararası finans konularında İşletme yüksek lisansı (MBA) yapmıştır (2004-2007). Yüksek lisans eğitimi sırasında aynı üniversitede araştırma görevlisi ve asistan olarak çalıştı. Ayrıca, ABD’de bulunduğu üç yıl boyunca, bir yandan MBA eğitimini sürdürürken, bir yandan da Career Explorations’da, Clark Üniversitesi’nde, Massachusetts Ekonomik Kalkınma Vakfı’nda ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) çeşitli görevler üstlendi.

MBA yüksek lisans eğitimini şeref derecesiyle bitirmesinin ardından Türkiye’ye dönerek askerlik görevini Van, Erciş’te tamamlamış ve 2007 yılının Aralık ayında Türkiye sanayisinin önde gelen sivil toplum kuruluşlarından Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’nde (Türkiye İMSAD) çalışmaya başlamıştır.

Türkiye İMSAD’da görev yaptığı süre boyunca Genel Sekreterlik’te doğrudan Yönetim Kurulu ile çalışarak Derneğin sektörel dergisinin kurulmasında, Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi’nin başlatılmasında, Derneğin kurumsal olarak yeniden yapılandırılmasında, Türkiye İnşaat Sektörü Güven Endeksi’nin hazırlık çalışmaları ve sektörel rapor ve kitapların hazırlanması alanlarında görevler yapmıştır. Ayrıca, Türkiye İMSAD’daki görevi süresince iki tane çok uluslu Avrupa Birliği projesinin doğrudan Avrupa Komisyonu tarafından fonlanmasında ve Türkiye’de yürütülmesinde (EUbuild) etkin olarak rol almıştır.

Türkiye İMSAD’da Genel Sekreter Yardımcısı görevini yürütürken ayrılıp (Aralık, 2007-Temmuz, 2012) medya ve iletişim sektöründe faaliyet gösteren Ommedya şirketinin bünyesine katılmıştır. Burada Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) liderliğinde düzenlenen Uluslararası İnovasyon Konferansı’nın ilkinin gerçekleştirilmesine, Türkiye’nin ilk 1.000 ihracatçı firmasının resmi envanterlerinin yer aldığı TİM İlk 1.000 kitabının ve aylık TİMReport iş dünyası dergisinin hazırlık çalışmalarına katkıda bulunmuştur.

2013 yılının Ocak ayı itibarı ile İsviçre’nin Lozan kentinde Türkiye’nin dünyadaki tanıtımına katkıda bulunmak ve farklı kültürlerdeki farklı milletlerin birbirlerini tanımalarını sağlamak amacıyla kurulan Global Connection Uluslararası Medya Grubu’nun Genel Koordinatörü olarak görev yapmaya başlamıştır.

Onur Tayşu, Hamburg merkezli UCOM – United Communications’ın kurucu ortağıdır ve dünyanın dört bir yanında saygın medya kuruluşlarıyla ortaklaşa çalışan ve 100’den fazla ülkede aktif olarak faaliyet gösteren UCOM’da Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve CEO olarak görev yapmaktadır.

Tayşu, 2017 senesinde Fransa’nın Evian şehrinde gerçekleştirilen, 45 yaş altı 100 genç liderin davet edildiği G20 Genç Liderler Zirvesi’ne Türkiye’yi temsilen katılmıştır. Dünyanın en büyük 19 ekonomisine sahip ülkelerden seçilen genç liderler, 5 gün boyunca dünyanın birincil sorunlarına çözüm üretmek adına istişare etmişlerdir.

Evli ve bir kız çocuk babasıdır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan Mehmet Onur Tayşu, çok iyi düzeyde İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

Katıldığı başlıca önemli uluslararası etkinliklerden bazıları:

 • Her yıl Fransa’nın Evian şehrinde gerçekleştirilen, 45 yaş altı 100 genç liderin davet edildiği G20 Genç Liderler Zirvesi’ne Türkiye’yi temsilen katılmaktadır: g20ys.org
 • Türk-Rus Toplumsal Forumu 2018
 • MIPCOM 2018-2017
 • MIPTV 2018-2017

Katıldığı TV programlarından bazıları:

 • Bloomberg HT, Çıkış Yolu, Mayıs 2017
 • 24 TV, Kahve Molası, Mayıs 2017
 • TRT Haber, Ekonomi 7/24, Ağustos 2016
 • Ulusal Kanal, Ekopolitik, Mart 2016

Onur Tayşu’nun yönetiminde gerçekleşen/gerçekleşecek uluslararası etkinlikler:

Üye olduğu başlıca önemli kuruluşlardan bazıları:

 • Member of G-20Y Association
 • Lifelong Member of International Alumni Association – New York, NY, USA
 • Member of Swiss Chamber of Commerce in Turkey
 • Founding Member of MBA Turkey

Uluslararası Algı Yönetimi

Eğitim hakkında detaylar için tarafımızdan bilgi alabilirsiniz.

Medya ve İletişim

Eğitim hakkında detaylar için tarafımızdan bilgi alabilirsiniz.

Eğitim Konuları

Uluslararası Algı Yönetimi Medya ve İletişim